Wiele młodych osób doświadcza przemocy ze strony rówieśników. W badaniu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z 2010 r. co czwarta osoba w wieku 15 – 18 lat przyznała, że co najmniej raz doświadczyła przemocy fizycznej ze strony rówieśników w ciągu ostatniego roku, a 10% badanych miało takie doświadczenie kilka razy lub wielokrotnie. Psychicznego znęcania się w ciągu ostatniego roku doświadczyło 12% młodych ludzi. Sprawcami przemocy bezpośredniej są na ogół osoby, które ofiara zna. Inaczej jest w przypadku przemocy w cyberprzestrzeni. Krzywdzące materiały umieszczone w sieci mogą dotrzeć nie tylko do znajomych osoby pokrzywdzonej, ale również do zupełnie nieznanych osób. Przekonanie o anonimowości w Internecie, może sprzyjać przyłączaniu się do grona sprawców.
Niereagowanie na przemoc rówieśniczą powoduje, że się ona nasila, staje bardziej powszechna. Im dłużej trwa, tym trudniej jest sobie z nią poradzić.
W sytuacjach przemocy w Internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych można skontaktować się z:
– zespołem Helpline.org.pl – przez telefon 800 100 100 lub przez stronę www.helpline.org.pl (chat, e-mail lub wiadomość), od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00–17:00,
-osoby doświadczające bezpośredniej przemocy rówieśniczej mogą zwrócić się po wsparcie do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, który działa codziennie w godzinach 12:00–20:00. Z konsultantami 116 111 można skontaktować się również przez stronę www.116111.pl, która umożliwia przesłanie anonimowej wiadomości online przez całą dobę.
Przypominamy przy okazji o możliwości konsultacji u naszych specjalistów-psychologa i pedagoga.
Anna Szczęsna-Różycka
Kategoria: Aktualności