Przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #wiemcorobić, organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
Jak chronić dzieci przed zagrożeniami płynącymi z sieci? Co mogą zrobić nauczyciele i rodzice by im pomóc? Kiedy i jak korzystać ze wsparcia Policji i innych państwowych instytucji?
Child grooming to proces uwodzenia dzieci w Internecie, który polega na manipulacji psychologicznej – jej celem jest wykorzystanie seksualne dziecka online lub w realu. Blisko 20% nastolatków w Polsce spotkało się z osobą dorosłą poznaną w sieci. Raport “Nastolatki 3.0” (NASK 2023)
Sextortion to internetowe przestępstwo polegające na szantażu upublicznieniem intymnych zdjęć lub filmików w celu osiągnięcia korzyści finansowej. Ponad 40 % nastolatków w Polsce otrzymało prośbę lub żądanie przesłania nagiego zdjęcia. Raport “Nastolatki wobec pornografii cyfrowej” (NASK 2022)
Child grooming i sextortion nie tylko stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i prywatności młodych osób, ale wpływają także na ich kondycję psychiczną, relacje dziś i możliwości tworzenia zdrowych relacji w przyszłości oraz na ich codzienne funkcjonowanie
w środowisku domowym i szkolnym.
Celem kampanii społecznej #wiemcorobić jest zwiększenie świadomości nastolatków, ich rodziców oraz wszystkich dorosłych w ich otoczeniu w zakresie wiedzy nt. przemocy seksualnej w sieci, metod działania przestępców oraz trudności, z jakimi mierzą się ich ofiary.
Pragniemy wesprzeć dzieci i młodzież, pomagając zrozumieć im, na czym polegają zagrożenia w sieci, jak ich unikać oraz jak zachować się i gdzie szukać wsparcia, gdy znajdą się w niebezpieczeństwie lub doznają krzywdy.
Patronat honorowy:
– Minister Edukacji,
– Rzecznik Praw Dziecka,
– Ministerstwo Cyfryzacji,
– Policja.