Drodzy Rodzice i  Uczniowie.
Zgodnie  z  Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19  w okresie od 25 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r. zadania szkoły realizowane będą z wykorzystaniem metod i technik  kształcenia na odległość.

Czas, w którym jesteśmy, wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Rodziców prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.

 Wszelkie wskazania do pracy znajdą się w zakładce dla ucznia/praca zdalna w naszej szkole.

RODZICE

 

 1. Rodzice powinni wspierać swoje dzieci, upewniając się, że rozumieją oni obowiązek nauki zdalnej. Pomocna może być też rozmowa z dziećmi o takiej formie pracy szkoły oraz o kwestiach bezpieczeństwa i zdrowia.
 2. Rodzice proszeni są o to, aby w okresie od 25 marca do 10 kwietnia 2020r. zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo w sieci swoich dzieci. Ważne, by zadbali o zdrowie swoje i najbliższych oraz przygotowali bezpieczne i ergonomiczne stanowiska pracy dla swoich dzieci.
 3. Rodzice zobowiązani są o przekazanie osobom, które będą opiekować się ich  dzieckiem, podstawowych informacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy ich dziecka.
 4. Rodzice proszeni są o zapewnienie dzieciom opieki przez osoby dorosłe podczas nauki zdalnej oraz o zorganizowanie przerw dzieciom w pracy przeznaczonych na odpoczynek.
 5. Rodzice mogą w razie zaistniałej potrzeby także kontaktować się z pedagogiem szkolnym i psychologiem drogą elektroniczną.
 6. Wskazane jest, by rodzice śledzili na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
 7. Bardzo ważnym  aspektem, na który musimy zwrócić uwagę podczas pracy dziecka przy komputerze, jest ustawienie monitora (najlepiej w odległości 40-75 cm od oczu).
 8. Rodzice zobowiązani są przypominać dzieciom, że po każdej godzinie pracy przed monitorem należy zrobić 5 minut przerwy, podczas których będą się mogli  rozluźnić.

UCZNIOWIE

 1. Od dnia 25 marca 2020r. nauczyciele naszej szkoły będą sukcesywnie przekazywać uczniom materiały i instrukcje do samodzielnej pracy w domu z wykorzystaniem podręczników, ćwiczeń, i innych form pracy zdalnej.
 2. Uczniowie powinni rygorystycznie przestrzegać w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywają.
 3. W miarę możliwości należy zadbać o osobny pokój do pracy.
 4. Należy chronić swój komputer, aby zapewnić jego bezpieczeństwo i tym samym zwiększyć pewność swoich informacji i poczucie bezpieczeństwa w sieci. Mówiąc o ochronie komputera w sieci należy pamiętać, że, chroniąc komputer, chronimy przede wszystkim zawarte w nim informacje, a także siebie i innych.
 5. Przed nawiązaniem połączenia z siecią Internet należy sprawdzić czy włączone są podstawowe elementy zabezpieczające komputer, czyli przede wszystkim zapora sieciowa oraz oprogramowanie antywirusowe.
 6. Pracując i ucząc się przy komputerze pamiętaj o kilku zasadach:
 • pracuj w naturalnej pozycji,
 • redukuj nadmierny wysiłek,
 • pracuj na dogodnej wysokości,
 • redukuj nadmierne i niepotrzebne ruchy,
 • minimalizuj zmęczenie,
 • ruszaj się i wykonuj ćwiczenia,
 • zadbaj o zdrowe i komfortowe warunki pracy.
 1. Odpowiednie biurko, krzesło biurowe, kąt nachylenia i intensywność padania światła oraz temperatura panująca w pomieszczeniu, wilgotność pomieszczenia – o te warunki musi zadbać uczeń uczący się przy komputerze. To wynika z przepisów bezpieczeństwa
  i higieny pracy.
 2. Klawiatura powinna znajdować się, co najmniej 10 cm od krawędzi blatu biurka tak, aby istniała możliwość oparcia nadgarstków, co zapobiegnie nadmiernemu napięciu mięśni.
Kategoria: Archiwum 2019/2020